بذر ۸۳۲۰ برترین و پربارترین رقم گوجه گرد در کشور است

در حال حاضر در کشور ما بیش از 30 رقم گرد گوجه فرنگی مورد کشت قرار می گیرد. هر کدام از این رقم ها ویژگی هایی دارند که آنها را از هم متمایز کرده است اما بعضی از آنها بیشتر مورد پسند کشاورزان و مشاوران کشت گوجه قرار می گیرند. 8320 معروف ترین رقم گرد مورد کشت در ایران است.

ویژگی های رقم ۸۳۲۰:

میوه: رقمی گرد با وزن متوسط ۱۵۰ گرم، بادمگل برداشت می شود، سفتی میوه خوب است و قابلیت صادرات دوربرد بصورت دورنگ را دارد اما به اندازه سانسید، بریویو و متین سفت نیست. بسیار شبیه به رقم های گلخانه ای

متوسط میزان باردهی: متوسط ۸۰ عدد گوجه و حدود ۱۲۰ تن در هکتار، بیشترین میزان بار گزارش شده ۱۴۰ عدد گوجه در بوته و حدود ۲۴۰ تن گوجه در هکتار

<tamasha>Y1ZR1</tamash>

دوره رسیدگی و باردهی ۸۳۲۰:

این رقم در کل یک رقم میان رس است و حدودا دو هفته بعد از بریویو، باسیمو و برنتا بار می دهد.

معمولا در مناطقی مانند کرج و قزوین ۹۰ روز پس از انتقال نشا بار می دهد، درمناطقی مانند فریمان خراسان باردهی آن بیشتر طول می کشد و حدود ۱۱۰ روز پس از انتقال نشا بار می دهد.

ویژگی های زراعی رقم ۸۳۲۰:

گوجه ای با بوته ای حجیم بطوری که در کشت دو ردیفه فواصل بین ردیف را حدود ۲ متر و فواصل بین ردیف را تا ۳۵ سانت در نظر می گیرند. در کشت تک ردیفه، فواصل بین ردیف را ۱۸۰ سانتی متر و فواصل روی ردیف را ۲۵ سانتی متر در نظر می گیرند.

قدرت ریکاوری و گلدهی مجدد بسیار بالایی دارد. در مناطقی مانند قزوین تا زمانی آب و هوا اجازه رشد و باردهی را بدهد باردهی دارد و قابلیت برداشت تا ۱۱ چین در سال را دارد.

مقامت های رقم گوجه ۸۳۲۰:

دارای مقاومت قابل توجه به بیماری های ویروسی

سرجمک یا منج ناشی از Tylcv

ویروس موزاییک (tomv)

ویروس پژمردگی لکه ای (Tswv)

و دارای مقاومت نسبی قاقبل توجه به بیماری های باکتریایی و قارچی

 شانکر ساقه آلترناریایی Aal

لکه موجی As

پژمردگی فوزاریومی Fol

پژمردگی ورتیسیلیوم Vd – Va

لکه برگی خاکستری ss_sl است.

مقاومت نسبتا خوبی به تنش های محیطی مانند تنش سرمایی و گرمایی و حتی تنش شوری دارد.

نکته جالب تر اینکه به نظر می رسد کمتر توسط حشرات مکنده مورد حمله قرار می گیرد. این احتمالا به دلیل ساختار برگی و غلظت فیتو توکسین های این رقم در برگ های آن است.

۸۳۲۰ برای کدام مناطق مناسب است؟

این رقم در مناطقی مانند قزوین و نهاوند، مرودشت، کرمانشا و کرج بهترین جواب دهی و تناژ را داشته است. اما بیشتر در مناطقی کشت می شود که برداشت آنها همزمان با بازار عراق باشد. زیرا رقم های گرد بیشترین بازار را در کشورهای عربی دارند ک کمتر در میادین بار ایران خرید می شوند. این از معدود عیب های ۸۳۲۰ است، در واقع گرد بودن بازار این رقم را در کشور محدودتر کرده است.

قیمت بذر گوجه ۸۳۲۰:

بذر ۸۳۲۰ همیشه جزو گرانترین رقم های بازار بوده است. قیمت پاکت ۸۳۲۰ ارزان تر از قوطی آن است. قیمت پاکت آن در نیمه دوم سال ۹۹،  حدود ۳/۳۰۰/۰۰۰ تا ۳/۶۰۰/۰۰۰ تومان بود در حالی که قیمت قوطی های ده هزارتایی ۸۳۲۰، در این مدت ۸/۰۰۰/۰۰۰ تا ۸/۵۰۰/۰۰۰ تومان بود.

ناگفته نماند که بیشترین فروش بذر تقلبی کماکان مربوط به ۸۳۲۰ است و لازم است برای تهیه بذر اصلی به فروشنده های معتبر و مورد اعتماد مراجعه کنید‌.

بعضی رقم های مشابه و جایگزین ۸۳۲۰:

گوجه فرنگی ۲۴۶۶: اگر طرفدار رقم های گرد هستید، این رقم را امتحان کنید، رقم گوجه ۲۴۶۶ از ۸۳۲۰ زودرس تر است و میوه آن سفت تر است. این رقم یک رقم پیش رس است و بنابراین برای کشاورزان صادراتی رقم مناسبی است.

گوجه فرنگی لوکوموتیو: رقمی مشابه ۸۳۲۰، با مقاومت های پایین تر، کیفیت میوه مشابه و پتانسیل باردهی کمتر است و مناسب کشاورزانی است که می خواهند هزینه کمتری برای بذر داشته باشند.

گوجه فرنگی موناکو: رقمی گرد و ارزان تر و مشابه ۸۳۲۰، با مقاومت های پایین تر است که می تواند بصورت دو رنگ جهت صادرات بارگیری شود.

این مطلب را برای دیگران هم بفرستید

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin

نشا یا بذر؟

کشت مستقیم بذر یا استفاده از نشا، کدام یک بهتر است؟