پوسیدگی گوجه فرنگی رسیده یا آنتراکنوز

نام بیماری

پوسیدگی گوجه فرنگی رسیده یا آنتراکنوز

عامل بیماری:

colletotrichum phomoides

معرفی بیماری:

پوسیدگی گوجه فرنگی رسیده (به معنای لکه های تیره) بیماری شاخ و برگ و میوه هستند که به صورت لکه های سیاه و یا زخم های گود با لبه های برآمده بروز می کنند. برای مشاوره گیاهپزشکی می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

پوسیدگی گوجه فرنگی رسیده، اغلب به ریزش و پوسیدگی آن می انجامد و به اصطلاح منجر به تولید میوه هایی می شود که قابل مصرف نیستند و می تواند یک فاجعه برای پروش دهندگان گیاه گوجه فرنگی باشد.

این بیماری به میوه و گاهی به ساقه و سر شاخه ها هم خسارت می زند. برای اطلاع بیشتر از مشخصات این بیماری و همچنین نحوه پیشگیری و درمان آن این مقاله را تا پایان بخوانید.

نشانه ها

پوسیدگی گوجه فرنگی رسیده (آنتراکنوز)، منجر به ایجاد لکه های تیره در میوه گوجه فرنگی می شود. در مراحل اولیه­ پیدایش لکه ها کوچک، مدور، فرورفته و آب گز با کناره های کنگره دار هستند.

آنتراکنوز معمولا روی میوه های رسیده گوجه فرنگی اثر می کند و هنگامی که میوه برسد و نرم شود لکه ها بزرگتر می شود اما گاهی اوقات در میوه های سبز نیز دیده می شود. قطر لکه ها در میوه به 2 تا 3 سانتی متر می رسد و بخش مرکزی آن تیره رنگ و اندکی زبر می شود. لکه ها در بیشتر موارد متعددند و درهم می روند که منجر به نرم شدن، لهیدگی، و سرانجام پوسیدگی میوه می شود.

بیشتر بخوانیم:

مبارزه با پوسیدگی گوجه فرنگی رسیده

آنتراکنوز بیشتر در زمین هایی که به خوبی زهکشی نشده اند شیوع دارد و بهتر است کاشت گوجه فرنگی در زمین هایی انجام گیرد که به خوبی زهکش شده اند.

تناوب زراعی سه تا چهار ساله رعایت شود و توصیه می شود از کشت محصولات مشابه (بادنجان، فلفل، سیب زمینی) در این مدت اجتناب گردد.

گرما و رطوبت نسبی بالا و یا هوای مرطوب به هنگام رسیدن میوه، موجب تسهیل انتشار بیماری، وقوع عفونت، و در بیشتر موارد بروز همه گیری شدید می شود.

در صورت مشکوک بودن به حمله این بیماری بهتر است:

  • قارچ کش های مبتنی بر مس برای جلوگیری از آنتراکنوز گوجه فرنگی توصیه می شود.
  • قارچ کش مانکوزب 80 wp
  • قارچکش بردوفیکس

این مطلب را برای دیگران هم بفرستید

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on google

نشا یا بذر؟

کشت مستقیم بذر یا استفاده از نشا، کدام یک بهتر است؟